IFC-ն օժանդակում է «Բիբլոս Բանկ Արմենիա ընկերության»` հիփոթեքային և բնակարանային վարկավորմամբ էներգաարդյունավետությունը խթանելու գործում
IFC-ն օժանդակում է «Բիբլոս Բանկ Արմենիաե ընկերությանը` հԵրևան, Հայաստան, մարտի 27, 2012թ.- Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան (IFC) գործակցում է «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերության հետ` Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորումն ընդլայնելու և բնակարանային էներգաարդյունավետության քաջալերմանը ուղղված վարկավորում ձևավորելու նպատակով` նպաստելով էներգիայի խնայողությանը և ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցմանը:
IFC-ն «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերությանը կտրամադրի 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ, իր հաճախորդներին հիփոթեքային ֆինանսավորում տրամադրելու նպատակով, ինչպես նաև բնակչությանը կընձեռի հնարավորություն օգտվելու Հայաստանի բանկային համակարգի կողմից առաջին անգամ առաջարկվող բնակարանային էներգաարդյունավետության վարկային փաթեթից: IFC-ի «Հայաստանում Կայուն Էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի» խորհրդատվական աջակցությաբ` «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերությունը կմշակի բնակարանային էներգաարդյունավետության ֆինանսավորման իր պրոդուկտը:
IFC-ն, ունենալով բնակարանային էներգաարդյունավետության պորտֆելն ընդլայնելու հարցում ֆինանսական հաստատություններին օժանդակելու տարածաշրջանային փորձ, «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերության վարկային և ռիսկերի գծով մասնագետների համար ուսուցողական դասընթացներ կիրականացնի` վերջիններիս ուսուցանելով գնահատել էներգաարդյունավետության վարկերի դիմումների ռիսկայնությունը և ընթացք տալ այդ դիմումներին: Հաշվի առնելով Հայաստանում էներգակիրների սակավությունը և համապատասխան էներգիայի բարձր գինը` էներգաարդյունավետությունը երկրում խիստ պահանջարկ ունի:
«Էներգաարդյունավետությունը խթանելու և համապատասխան վարկավորման միջոցով մենք կարող ենք օգնել Հայաստանի բնակարանատերերին` նվազեցնելու էներգիայի համար տարեկան ծախսվող գումարները, վարելու բնապահպանական տեսակետից առավել նպաստավոր կենսակերպ և բարելավելու առողջությունը, հարմարավետությունն ու անվտանգությունը իրենց տներում: Նման ֆինանսավորումն իր տեսակի մեջ առաջինն է Հայաստանում, ուստի այն հավասարապես կարևոր է թե՜ մեր հաճախորդների, և թե՜ «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերության համար», - ասաց «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանը:
IFC-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաշ Թելման ասաց. «Հայաստանում մեր ռազմավարությունն է` ավելացնել ֆինանսավորման, այդ թվում` էներգաարդյունավետության բարձրացմանը ուղղված վարկերի մատչելիությունը և խրախուսել կայուն տնտեսական աճը, աջակցել աշխատատեղերի ստեղծմանը և դիվերսիֆիկացնել երկրի տնտեսական բազան: Աշխատելով «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերության պես ֆինանսական միջնորդների հետ` մենք կարող ենք էական զարգացում ապահովել մի երկրի համար, որը հիմնականում ապավինում է ներկրվող էներգակիրներին»:
1995թ. Հայաստանի անդամակցելուց ի վեր` IFC-ն 202 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ է կատարել 35 ծրագրերում, այդ թվում` ֆինանսական շուկաների, արտադրության և հանքարդյունաբերության բնագավառներում:
IFC-ի խորհրդատվական ծառայություններն իրականացվում են այնպիսի ծրագրերի միջոցով, որոնք ուղղված են ֆինանսական հատվածին, կայուն էներգետիկայի և ներդրումային միջավայրի կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանը:
IFC-ի «Հայաստանում կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագիրն» իրականացվում է Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության հետ համագործակցությամբ:
IFC-ի մասին
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն բացառապես մասնավոր հատվածին ուղղված համաշխարհային զարգացման խոշորագույն հաստատությունն է: Մենք օգնում ենք զարգացող երկրներին` հասնելու ֆինանսական ներդրումների միջոցով կայուն աճի` ձեռնարկություններին և կառավարություններին խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելու և միջազգային ֆինանսական շուկաներից կապիտալ ներդրումներ ներգրավելու միջոցով: 2011 ֆիսկալ տարում` ողջ աշխարհում տիրող տնտեսական անորոշության պայմաններում, մենք օգնել ենք մեր հաճախորդներին` աշխատատեղեր ստեղծելու, բնապահպանական գործունեությունը հզորացնելու և իրենց համայնքներին օգտակար լինելու հարցերում` այդ ամբողջ ժամանակահատվածում մշտապես պահպանելով ներդրումների բարձր մակարդակը շուրջ 19 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Լրացուցիչ տեղեկատվության համար այցելեք www.ifc.org:

Yerevan, Armenia, March 27, 2012—IFC, a member of the World Bank Group, is partnering with Byblos Bank Armenia to help it expand mortgage lending and offer residential energy-efficiency financing, helping save energy resources and reduce greenhouse gas emissions.
IFC is providing a $10 million loan to Byblos Bank Armenia to offer its clients increased access to housing finance and also to the first-ever residential energy-efficiency lending package offered by a local bank in Armenia. Byblos Bank Armenia will design its energy-efficiency products with advisory support from IFC’s Armenia Sustainable Energy Finance Project.
Ararat Ghukasyan, Chief Executive Officer of Byblos Bank Armenia, said, “By promoting energy efficiency and energy-efficient lending products, we can help homeowners in Armenia to reduce their annual energy bills, lead more environmentally friendly lifestyles, and improve the health, comfort, and safety of their homes. This is the first funding of this nature in Armenia, hence it is equally important to our customers and to Byblos Bank Armenia.”
Tomasz Telma, IFC Director for Europe and Central Asia, said: “Our strategy in Armenia is to increase access to finance, including energy-efficiency finance, and to encourage sustainable economic growth, support job creation, and diversify the country’s economic base. By working with financial intermediaries such as Byblos Bank Armenia we can achieve significant development impact in a country that relies heavily on energy imports.”
IFC will provide training for Byblos Bank Armenia credit officers and risk specialists to educate them in assessing risks and processing energy-efficiency loan applications. Armenia, a country with few fossil energy resources, has strong demand for energy efficiency because of the high cost of energy.
Since Armenia became a member of IFC in 1995, IFC has invested $202 million in 35 projects across the industry spectrum, including financial markets, manufacturing, and mining. IFC Advisory Services also provides advice through projects focusing on the financial sector, sustainable energy, and regulatory simplification. IFC’s Armenia Sustainable Energy Finance Project is being implemented in partnership with the Austrian Ministry of Finance.
About IFC
IFC, a member of the World Bank Group, is the largest global development institution focused exclusively on the private sector. We help developing countries achieve sustainable growth by financing investment, providing advisory services to businesses and governments, and mobilizing capital in the international financial markets. In fiscal 2011, amid economic uncertainty across the globe, we helped our clients create jobs, strengthen environmental performance, and contribute to their local communities—all while driving our investments to an all-time high of nearly $19 billion. For more information, visit www.ifc.org.