Բիբլոս Բանկ Արմենիայի աջակցությամբ նոր անտառ կհիմնվի
Բիբլոս Բանկ Արմենիան միացել է յուրահատուկ նախագծի, որի շրջանակում ՀՀ կենտրոնական բանկի և բոլոր առևտրային բանկերի ֆինանսավորմամբ երեք տարում կհիմնվի 100 հա նոր անտառ Լոռու մարզի Փամբակ համայնքի Լեռնաջուր բնակավայրի հողերում։
Նախագծի մեկնարկը տրվեց ՀՀ կենտրոնական բանկի, Հայաստանի բանկերի միության և «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ կողմից եռակողմ հուշագիր ստորագրմամբ։
Համագործակցությունը ՀՀ դրամի 30-ամյակի առթիվ 2023 թ․ իրականացված նախագծի շարունակությունն է, երբ Հայաստանի բոլոր բանկերը և կենտրոնական բանկը միասին տնկեցին 50 հեկտար անտառ Լոռու մարզի Ուրասար և Ջրաշեն բնակավայրերի մոտ։
Անտառհիմնումն իրականացնելու է «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպությունը համայնքային հողերում` նպատակ ունենալով ստեղծել կայուն, կենսաբազմազանությամբ հարուստ անտառներ։ Համայնքային հողի օգտագործման ժամկետի ավարտին այդ հողերը և դրանց վրա ձևավորված անտառային էկոհամակարգը վերադառնալու են համայնքին, և անտառը դառնալու է համայնքի սեփականությունը: «Իմ անտառ Հայաստանն» իրականացնելու է տնկված ծառերի հետագա խնամքը, դրանց պահպանությունը և, անհրաժեշտության դեպքում, չորացած ծառերի փոխարինումը նորերով:
Իր ԿՍՊ ռազմավարության շրջանակում Բիբլոս Բանկ Արմենիան աջակցում է կրթական, մշակութային և բնապահպանական նախագծերի։

Byblos Bank Armenia has joined a unique initiative through which, with the support of the Central Bank of the Republic of Armenia and all commercial banks, 100 hectares of new forest will be established over the next 3 years in the Lernajur area of the Pambak community in the Lori province.
The project was launched with the signing of a trilateral memorandum between the Central Bank of Armenia, the Union of Banks of Armenia and My Forest Armenia NGO.
This cooperation continues the initiative carried out in 2023 on the occasion of the 30th anniversary of the Armenian dram, when all banks of Armenia and the country’s Central Bank planted 50 hectares of forest near the communities of Urasar and Jrashen in Lori.
Afforestation will be carried out by My Forest Armenia on community lands with the goal of creating sustainable, biodiversity-rich forests. At the end of the community land-use period, these lands, together with the forest ecosystem established on them, will be returned to the community, and the forest will become community property. My Forest Armenia will continue to care for the planted trees, ensure their preservation and replace any dried trees as needed.
As part of its CSR strategy, Byblos Bank Armenia supports educational, cultural, and environmental projects.